28 czerwca 2022 r. kluczborską bibliotekę odwiedził Jędrzej Pasierski, autor cyklu kryminałów z komisarz Niną Warwiłow.
Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Zaczytane opolskie”.
Pisarz w ciekawy sposób opowiadał o początkach swojej twórczości, o dzieciństwie w Bieszczadach i konsekwencjach życiowych wyborów swoich rodziców.

Jędrzej Pasierski - prawnik, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Pracował w organizacjach zajmujących się prawną ochroną środowiska, międzynarodową pomocą rozwojową oraz współpracą państw Europy Środkowo-Wschodniej. Autor thrillera „W Imię Natury” oraz cyklu powieści kryminalnych o Ninie Warwiłow: „Dom bez klamek”, „Roztopy”, „Czerwony świt”, „Kłamczuch” i „Gniazdo”. Za książkę „Roztopy” został uhonorowany Nagrodą Wielkiego Kalibru za najlepszą powieść kryminalną 2019 roku.
Projekt „Zaczytane opolskie” ma za zadanie popularyzację polskiej literatury poprzez organizację w bibliotekach publicznych woj. opolskiego spotkań z pisarzami i ludźmi kultury. Pomysłodawcą jest Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, który również w całości finansuje to przedsięwzięcie. Koordynatorem „Zaczytanego opolskiego” jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu, a partnerami są Biblioteki Publiczne działające na Opolszczyźnie.

Autografy